Jeśli nie słyszeliście wcześniej, gdzie znajduje się polski biegun ciepła, możecie być zaskoczeni odpowiedzią. Ja byłam! Najcieplejszy punkt w Polsce (mówimy o najwyższej średniej rocznej temperaturze) znajduje się w Tarnowie, a konkretnie w Parku Sanguszków.

Fontanna w Parku Sanguszków w Tarnowie

W ciągu ostatnich lat, kiedy mowa była o rekordowo wysokich temperaturach w Polsce, nigdy w tym kontekście nie pojawiał się Tarnów. To co mi przede wszystkim przychodzi na myśl, to zachodnia Polska. Ale warto wiedzieć o dwóch rzeczach.

Co oznacza średnia roczna temperatura

Po pierwsze, to, że gdzieś występują najcieplejsze dni w roku, to jeszcze nic nie znaczy. Bowiem przy obliczeniach uwzględnia się średnią temperaturę ze wszystkich miesięcy w roku. Jeśli więc w danym miejscu latem jest gorąco, ale zimą jest bardzo zimno, średnia może wyjść niższa niż w miejscu, gdzie jest łagodniejszy klimat i latem jest trochę chłodniej, ale za to zimą jest cieplej. 

Analiza z 30 lat

Po drugie, analiza, według której Tarnów zyskał miano polskiego bieguna ciepła, została przeprowadzona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w 2000 r. Przeanalizowano wówczas średnie temperatury od 1971 r. i okazało się, że najcieplejsze miejsce w Polsce jest właśnie w Tarnowie. Średnia roczna temperatura wynosiła wówczas w tym mieście 8,8 stopnia C

Od tego czasu sporo się zmieniło, a klimat stał się znacznie mniej przewidywalny. Wartości takie jak w Tarnowie, a nawet nieco wyższe, pojawiają się w Rocznikach Meteorologicznych z ostatnich lat, potwierdzając, że średnia temperatura w Polsce rośnie. Na przykład w 2020 r. wartość ta dla całego kraju to było 9,9 stopnia C!

Jeśli spojrzeć na temperatury dla poszczególnych miejsc, to faktycznie na prowadzeniu znajdują się miejsca w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce. 

Tarnów Polskim Biegunem Ciepła na pewno do 2030 r.

Jednak Tarnów na pewno będzie Polskim Biegunem Ciepła jeszcze przez najbliższe kilka lat. Dlaczego? Analizy tego rodzaju opiera się na wynikach z 30 lat. Taki okres przyjmują międzynarodowe organizacje meteorologiczne i tak samo postępuje nasze IMGW. Dlatego na kolejną analizę musimy poczekać do 2030 r. 

Co może przynieść nowa analiza

Czy Tarnów ma szansę utrzymać tytuł najcieplejszego miejsca w Polsce? Chociaż niektórzy uważają, że bardziej zasługują na to np. Słubice, to prof. Miętus z IMGW-PIB twierdzi, że podobne temperatury maksymalne występują w innych miejscach w Polsce. Szczególnie na obszarze między Krakowem a Tarnowem właśnie. 

Wszystko rozstrzygnie się więc za kilka lat, a do tego czasu Polski Biegun Ciepła znajduje się w Tarnowie.

Pałac Sanguszków w Tarnowie, obecnie siedziba zespołu szkół

Park Sanguszków, najcieplejsze miejsce w Tarnowie

Jak wspomniałam na początku, Tarnów jest najcieplejszym miastem w Polsce, a najcieplejszym punktem w Tarnowie jest południowa część Parku Sanguszków. Park ten znajduje się w płd-wschodniej części miasta, w dzielnicy Gumniska. Dawniej była to podtarnowska wieś.

Tuż pod koniec XVIII wieku został tam wzniesiony pałac letni, który później był rozbudowywany. Obecnie w dawnym pałacu mieści się Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. Północna część parku jest zalesiona, a zimą jej zbocze stanowi świetne miejsce do śnieżnych rozrywek. Natomiast w tej południowej, cieplejszej części urządzony jest ogród w stylu włoskim z fontanną pośrodku. Nieco z boku jest mniejszy ogród różany. 

Polski biegun ciepła - południowa część Parku Sanguszków w Tarnowie

***

Jeśli chcecie zobaczyć, dlaczego jeszcze warto odwiedzić Tarnów, to zapraszam na mój wpis o tym mieście. Tarnów nazywany jest perłą renesansu i określenie to nie jest ani trochę przesadzone!

źródło: https://www.temi.pl/tarnow/zmienia-sie-klimat-czy-tarnow-jest-jeszcze-polskim-biegunem-ciepla

Leave a comment

%d bloggers like this: