Są takie miesiące, kiedy nie ruszam się za bardzo z domu. Zbieram wtedy pomysły i po prostu czerpię wiedzę o świecie z podcastów. Czas pandemii pozwolił mi odkryć bogactwo tej formy przekazu. Chcę Wam polecić (moim zdaniem) najciekawsze podcasty podróżnicze … choć może określenie podróżnicze nie jest tu idealne. Jedne trochę bardziej krążą wokół tego aspektu i opowieści o życiu w danym miejscu, inne skupiają się raczej na sytuacji polityczno-społecznej. Uważam jednak, że – szczególnie jeśli się do jakiegoś kraju wybieramy – szersza wiedza o nim jest bardzo istotna. Pozwoli uniknąć ignoranckich zachowań i lepiej zrozumieć panujące na miejscu zwyczaje.

Dział zagraniczny

To pierwszy podcast, z którym się zetknęłam. Prowadzi go Maciej Okraszewski, dziennikarz zajmujący się tematami zagranicznymi. Ale raczej takimi, którego „polskiego czytelnika nie interesują”. Z tym argumentem spotkał się w jednej z redakcji, dla których pracował. Blogiem, a później rozmowami z ekspertami postanowił udowodnić, że to nieprawda. Posłuchacie więc wywiadów na temat krajów z różnych kontynentów, również Europy, ale będą to tematy nieporuszane zbyt często w mediach głównego nurtu. 

Okres pandemii nieco zmodyfikował formę podcastu. Ze względów bezpieczeństwa przez jakiś czas Maciek przygotowywał odcinki solowe z ciekawym prologiem, rozwinięciem i epilogiem. Mnie się ich bardzo dobrze słuchało i odbiór musiał być w ogóle pozytywny, bo autor postanowił nie rezygnować całkowicie właśnie z takich opowieści. 

Uzupełnieniem podcastu są codzienne informacje na Instastories, filmiki na YouTubie – tematy za krótkie na cały podcast. Pod koniec 2021 pojawiły się także reportaże.

Link do podcastu

Raport o stanie świata

To bardzo rozbudowany podcast Dariusza Rosiaka, dziennikarza pracującego dla wielu redakcji i przez wiele lat związanego z radiową Trójką. Gwoli ścisłości – Dariusz jest autorem, ale całą redakcję tworzy kilka osób. Oprócz odcinków na temat sytuacji na świecie, komentujących głównie bieżące wydarzenia, posłuchać też możecie tam rozmów na temat książek. A niedawno powstała kolejna kategoria, czyli Raport z przyszłości.

Link do podcastu

Brzmienie świata z lotu drozda

Ten podcast, prowadzony przez Pawła Drozda, jest najbardziej skupiony na aspekcie podróżniczym. Bardzo lubię opowiadane przez autora na początku każdego odcinka historie, które wprowadzają w temat. Drozd to również były wieloletni pracownik Trójki, był m.in. wydawcą Raportu o stanie świata (więc z pewnością dobrze się zna z Darkiem Rosiakiem) i prowadził własne programy. Dodatkowo rozmowy okraszone są dawką dobrej muzyki.

Link do podcastu

Drzazgi świata

To moje najnowsze odkrycie i właśnie takich treści potrzebowałam. Kamila Kielar, która ten podcast tworzy, skupia się w dużej mierze na etycznym aspekcie podróżowania. Ze swoimi gośćmi rozmawia o postkolonializmie, rozwoju, wpływie człowieka na przyrodę i przyszłość. O uchodźcach. O tym, jakim językiem się posługiwać, opowiadając o świecie, albo o tym, czego pozbawia nas czasem technologia. Bardzo wartościowe rozmowy!

Link do podcastu

Skądinąd

Tematycznie to nieco inny podcast od wymienionych powyżej. Prowadzony jest przez Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, i porusza bardzo różne kwestie. Chciałam Wam polecić jednak parę odcinków. Jeden z nich to rozmowa o podróżowaniu jako takim, o etyce i o tym, jak podejście do podróżowania zmieniło się w ostatnich latach. Drugi to rozmowa z wieloletnim pracownikiem stacji badawczej na Antarktydzie

A jakie są Wasze najciekawsze podcasty podróżnicze? Jeśli znacie audycje, które wpisują się w tę tematykę, i uważacie je za wartościowe, podzielcie się w komentarzu. Chętnie sprawdzę coś nowego!

Leave a comment

%d bloggers like this: