Jeśli tak jak ja uwielbiacie czytać książki z kubkiem kawy w ręce, to – będąc w stolicy – musicie sprawdzić te miejsca. Niedawno odwiedziłam księgarnio-kawiarnie w Warszawie i chcę Wam polecić cztery, w których znajdziecie książki, wypijecie dobrą kawę i miło spędzicie czas.

Księgarnio-kawiarnia Czarnego

Kto nie zna książek Czarnego! Świetne reportaże, piękne okładki, interesujące tematy. To wydawnictwo, założone przez Andrzeja Stasiuka w Beskidzie Niskim, zyskało sobie rangę jednego z najważniejszych wydawcy książek w Polsce. I ma wielu fanów, do których również ja się zaliczam. Dawniej, oprócz sklepu online, Czarne miało swój sklep stacjonarny w Warszawie przy pl. Zbawiciela. Od jakiegoś już czasu mieści się on przy Al. Jana Pawła II w rozbudowanej formie.

Główne wejście prowadzi na poziom księgarni. Nie wiadomo, od której półki zacząć! Pod jedną ze ścian urządzono przytulny kącik z kanapą w kolorze miodowym. 

Kawiarnia mieści się na pierwszym piętrze. Znajduje się tu także regał z książkami z wybraną ofertą. Usiąść można przy jednym z 7 stolików. Wybór ciast w czasie mojej wizyty był dość skromny. A tutaj kilka przykładowych cen z menu: espresso 6 zł, doppio 8 zł, americano 11/13 zł, flat white 13 zł, cappuccino 12 zł, latte 13 zł, przelew 10 zł. 

W dzień powszedni w godzinach wczesnopopołudniowych było bardzo spokojnie, przy stolikach siedziało parę osób.

Z kawiarni schody wiodą na górę do biura, natomiast w piwnicy znajduje się sala spotkań. Wygląda na to, że Czarne stworzyło sobie miłą przestrzeń, która mieści wszystkich ich potrzeby. 

Adres: al. Jana Pawła II 45A lok. 56 (wejście od ul. Nowolipki)
Strona www
Facebook
Instagram

Wrzenie Świata

Jeśli chodzi o księgarnio-kawiarnie w Warszawie, to jest to klasyk. Funkcjonuje od 2010 r. przy Instytucie Reportażu, prowadzonym przez Mariusza Szczygła, Wojciecha Tochmana i Pawła Goźlińskiego. Znajduje się w samym sercu Warszawy, blisko Nowego Światu, ale osłonięta jest przed gwarem głównej ulicy rzędem kamienic.

Na końcu pierwszej sali, pod regałami, znajduje się duży stół. Oprócz tego kilka mniejszych na środku i dwa przy oknach. Dwa niewielkie stoliki znajdują się też w sali z barem. Sporo miejsca jest też na zewnątrz, gdzie bardzo miło siedzi się w cieplejsze dni.

Wrzenie Świata organizuje spotkania związane z książkami, ale nie tylko. W kwietniu 2023 r. rozpoczął się cykl spotkań Tu mieszkamy, w czasie których można porozmawiać z mieszkańcami Warszawy pochodzącymi z różnych krajów. Natomiast w weekendy bywają organizowane śniadania. 

Z racji swojego położenia i renomy Wrzenie Świata jest chętnie odwiedzane o każdej porze. Kiedy wpadłam tu w dzień powszedni wczesnym popołudniem, udało mi się zająć ostatni wolny stolik. 

Americano kosztowało mnie 10 zł. Oprócz kaw znajdziecie tu też spory wybór przekąsek i koktajli.

Adres: ul. Gałczyńskiego 7, dojdziecie tu od ulicy Foksal. Ordynackiej (przez bramę) i od ul. Nowy Świat przez bramy nr 44, 48 i 52
Strona www
Facebook
Instagram

Radio Telewizja

Radio Telewizja mieści się na Muranowie, a elementami wystroju nawiązuje do nazwy – zobaczycie tu stary telewizor i kilka odbiorników radiowych z ery PRL. W ofercie znajdziecie szeroki wybór książek o Warszawie, architekturze oraz urbanistyce. 

Warto jednak pamiętać, że kawiarnia stanowi skromniejszą część całości. Na parterze znajdują się dwa niewielki stoliki i kilka dodatkowych na piętrze, w dziale z książkami dla dzieci. Bardzo miły klimat, ale raczej nie na spotkania w większej grupie. 

Za americano zapłaciłam 12 zł. 

Adres: ul. W. Andersa 29
Strona www
Facebook
Instagram

Big Book Cafe

To urocza księgarnio-kawiarnia mieszcząca się na parterze jednego z mokotowskich bloków. Twórcy tego miejsca corocznie organizują też jeden z ważniejszych festiwali książek w Europie, czyli Big Book Festival.

Bardziej niż w/w miejsca jest przyjazna dzieciom. I co ważne – właśnie odbywa się remont i przygotowania do rozpoczęcia działalności w nowym miejscu. Plany obejmują stworzenie Big Book Cafe MDM – najważniejszego miejsca literackiego w Polsce. W sercu Warszawy (przy ul. Koszykowej) ma powstać centrum edukacji literackiej i scena wydarzeń. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu tutaj.

A tymczasem można odwiedzać Big Book Cafe na Mokotowie. Znajduje się tu 10 mniejszych stolików, a poza tym jeden z kanapami i dwa duże połączone we wspólną przestrzeń. W menu znajdziecie m.in. pozycje wegetariańskie i wegańskie. 

Wybór książek jest mniejszy niż w pozostałych miejscach, ale za to znajdziecie tu regał egzemplarzy z autografami (podobnie jak we Wrzeniu).

Americano kosztowało mnie 12 zł. 

Adres: ul. Dąbrowskiego 81
Strona www
Facebook
Instagram

***

Jeśli chodzi o inne księgarnio-kawiarnie w Warszawie, to być może natknęliście się na hasło Tarabuk. Przez wiele lat to miejsce funkcjonowało na Powiślu. Od wyprowadzki jego losy są jednak dość burzliwe. Przez jakiś czas gościł w lokalu po kawiarni Nowy Świat i w Teatrze Lalki w PKiN. W tym momencie znajduje się w budynku Centrum Sztuki Współczesnej przy ul. Jazdów 2. Kawiarnia jest tam jednak osobnym lokalem, prowadzonym przez kogoś innego. Nie włączam więc Tarabuka do mojej listy, natomiast zachęcam Was do wsparcia tego miejsca, bo od lat jest ważną inicjatywą na mapie Warszawy.

2 Comments

 • Marta
  Posted 09/05/2023

  Dwie z nich znam, a pozostałe dwie muszę w takim razie odwiedzić. Dzięki za podpowiedzi 🙂

  • Asia
   Posted 09/05/2023

   Polecam! We wszystkich miejscach miło spędziłam czas.

Leave a comment

%d bloggers like this: