Sezon wspinaczkowy powoli się rozkręca. Krakowski Festiwal Górski wychodzi z pomocną dłonią do tych, którzy szukają inspiracji do trochę bardziej niecodziennych wyczynów niż sześć jedynki na Jurze. 27 kwietnia o godzinie 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino odbędą się specjalne pokazy filmowe. Brit Rock to cztery filmy wspinaczkowe z wybitnej brytyjskiej serii: Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon. A do tego dokument Climbing Blind przedstawiający bardzo niecodzienne przejście słynnej szkockiej iglicy Old Man of Hoy.

W kinach w całej Polsce

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć filmów ze słynnej serii Brit Rock, a skały, góry i wspinanie to wasza pasja, nadarza się świetna okazja, by to nadrobić. KFG powraca na wiosnę z mocną dawką inspiracji!

Zakup biletów – w cenie 32 zł (miejsca VIP) oraz 28 zł – online w Ekobilet.pl:

  • Gdańsk – Multikino, al. Zwycięstwa 14 – ekobilet.pl
  • Katowice – Multikino, ul. 3 Maja 30 – ekobilet.pl
  • Kraków – Multikino, ul. Dobrego Pasterza 128 – ekobilet.pl
  • Łódź – Multikino, al. Piłsudskiego 5 – ekobilet.pl
  • Poznań – Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51 – ekobilet.pl
  • Warszawa – Multikino, Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60 – ekobilet.pl
  • Wrocław – Multikino, pl. Grunwaldzki 22 – ekobilet.pl

Wchodząc na seans, trzeba okazać Ekobilet. Nie ma możliwości zakupu biletów w kasie kina. Czas trwania seansu: około 175 minut.

Wspinanie dość ekstremalne

Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon to mocne kino wspinaczkowe z Wielkiej Brytanii. To walka o kolejne przechwyty, wyzwania fizyczne, psychiczne i logistyczne, motywacja i upór w realizacji celów sportowych. Ale przede wszystkim to walka o spełnianie marzeń – to właśnie łączy bohaterów zeszłorocznej serii Brit Rock. Już wkrótce na ekranach kin w całej Polsce wystąpią brytyjskie sławy: Leo Houlding, Pete Whittaker, Neil Gresham, Franco Cookson czy Tom Pearce.

Seans KFG uzupełnia jeszcze jeden brytyjski film z 2019 roku. Climbing Blind to historia wyjątkowa, ponieważ jej bohater Jesse Dufton jest niewidomy. Pomimo tego, wspinając się na Old Man of Hoy, prowadzi wszystkie wyciągi i zakłada od dołu całą asekurację. Obraz otrzymał tytuł Najlepszego Filmu Wspinaczkowego na 17. KFG w 2019 roku.

Great Sheikhs

Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga i nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m).

E11 Lexicon

Palce już zaczynają się pocić. 50-letni, wszechstronnie utalentowany Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – „Lexicon” (E11) na lekko przewieszonej i gładkiej ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Małe chwyty i niemal brak możliwości asekuracji – słowem jedno z największych tradowych wyzwań. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a. Mocne kino wspinaczkowe.

Fall Theory

Wariat czy geniusz? Franco Cookson wkroczył z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku pokonał „Nothing Lasts” w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego. Walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Kjerag Solo

Pete Whittaker, doskonale znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach, wyrusza na Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii. Jedzie bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

Climbing Blind

Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie (własnej asekuracji). 

Tekst na podstawie informacji prasowej Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Leave a comment

%d bloggers like this: