Zwykle będąc w Berlinie, włóczę się ulicami Friedrischhain i Kreuzbergu, zahaczam o Neukölln czy Prenzlauer Berg. Tym razem jednak pogoda zawiodła. Zamiast zapowiadanego słońca przez 3 z 4 dni pobytu padało. Co więc robić w Berlinie w deszczowy dzień? Na szczęście miasto ma sporo do zaoferowania pod tym kątem. Jest przecież Wyspa Muzeów (Museuminsel), mnóstwo galerii i całkiem sporo miejsc komercyjnych. W takich miejscach, jak Muzeum Pergamon byłam już wcześniej, dlatego jest to wybór bardzo subiektywny. Poniżej propozycje 5 miejsc, które warto odwiedzić w Berlinie.

[koniecznie sprawdźcie wcześniej, czy miejsce nie jest zamknięte w związku z obostrzeniami covidowymi i czy nie zmieniły się dni i godziny otwarcia. Prawdopodobnie będziecie musieli pokazać dowód szczepienia albo wynik testu. Dobrym pomysłem może być wcześniejsze kupienie biletu online]

5 miejsc, które warto odwiedzić w Berlinie

Museum DDR

Jako osoba urodzona jeszcze w czasach poprzedniego systemu, wychowana w latach 80. mam duży sentyment do tego okresu. Wiadomo, że dzieciństwo zawsze wspomina się z nutką nostalgii, wszystko wydaje się piękniejsze niż było, więc wizytę w Muzeum NRD potraktowałam właśnie jak podróż do tego cudownego czasu.

Muzeum podzielone jest na tematyczne części: np. edukację, pracę, artykuły spożywcze czy sport. Są też mniej przyjemne tematy związane z działalnością służb bezpieczeństwa. Jest też bardzo interaktywne – wszystkiego można dotknąć, a wiele elementów jest ukrytych w szafkach, szufladach. W osobnej części, do której przechodzi się przez windę, znajduje się mieszkanie z epoki. Jest tapeta, jest plakat Modern Talking nad szkolnym biurkiem, telefon ze słuchawką.

Polecam to miejsce szczególnie osobom powyżej 30. roku życia – uśmiech albo nawet łezka w oku gwarantowane.

www: https://www.ddr-museum.de
adres: Karl-Liebknecht-Str. 1
cena biletu: 9,80 (norm.) / 6 euro (ulg.)
czynne: pn–nd 9.00–21.00

Muzeum Trabantów

Zostając w temacie podróży sentymentalnej, warto wybrać się też do niewielkiego Muzeum Trabantów. Ok. 30 samochodów, odrestaurowanych i w świetnym stanie. Jest krótki przegląd przez modele pochodzące z kolejnych dekad. Są też pojazdy przystosowane do zadań specjalnych – na wakacje, do wyścigów czy jako samochód policyjny (ostatecznie się nie przyjął, bo był zbyt wolny i nie wzbudzał autorytetu). Jeśli macie chwilę, obejrzyjcie też film opowiadający o tym, jak powstał duroplast, z którego robiło się trabanty, a także dlaczego tak nagle zakończyła się produkcja tej obiecującej marki.

www: https://www.ddr-museum.de
adres: Zimmerstraße 14-15
cena biletu: 5 euro / za darmo (osoby do 12. roku życia)
czynne: pt–nd 10.00–16.00

Muzeum szpiegostwa

To miejsce to mistrzostwo interakcji. Tylko pamiętajcie, pierwsze piętro, na którym akurat jest dużo informacji, to zaledwie wstęp. Ja nie wiedząc o tym, spędziłam tam zbyt dużo czasu. Piętro drugie to raj gadżetów i technologii. Nawet dla osoby, która w życiu nieszczególnie interesuje się szpiegostwem, na pewno będzie to interesująca wizyta. Nie tylko pozna różne techniki szyfrowania czy sposoby na ukrywanie podsłuchów. Będzie mogła też sama wielu z nich spróbować. No i dla mnie największa atrakcja – pokój z laserami między którymi trzeba przejść. Dzieciakom szło lepiej, ja swój wynik pominę milczeniem, ale bawiłam się przednie.

Miałam to szczęście, że wybrałam się tam w 2020, kiedy restrykcje nie były bardzo silne, ale jednak mniej osób decydowało się na wyjazdy. A do tego wybrałam piątkowy wieczór – dzięki temu oprócz mnie w całym muzeum było zaledwie kilka osób. Z opinii, które znalazłam w internecie, wynikało, że zazwyczaj są tam tłumy i mnóstwo biegających dzieci. Warto o tym pamiętać, jeśli ktoś ma niską tolerancję na takie towarzystwo.

www: https://www.deutsches-spionagemuseum.de/en
adres: Leipziger Platz 9
cena biletu: od 7 euro / 5 euro (w zależności od terminu), ja byłam w piątkowy wieczór i wtedy ceny wyglądały tak: 12 euro / 8 euro
czynne: pn–nd 10.00–20.00

Muzeum Salvadora Dalí

Znajduje się tuż obok Muzeum Szpiegostwa w okolicy Potsdamer Platz. Jeśli liczycie na najbardziej znane dzieła w wielkim formacie, to możecie być rozczarowani. Ale jeśli chcecie poznać szerzej twórczość Dalí, to według mnie warto. Istotne motywy, jak na przykład spływające zegary, pojawiają się i tutaj, jednak w muzeum zebrano głównie rysunki, plakaty i szkice.

www: https://www.daliberlin.de/en
adres: Leipziger Platz 7
cena biletu: 12,50 euro / 9,50 euro (plus dopłata za zostawienie rzeczy i możliwość robienia zdjęć)
czynne: pn–nd 12.00–18.00 (ostatnie wejście o 17.00)

Galeria C/O

I jeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić w Berlinie. Trafiłam tu przypadkiem kilka lat temu. Całkiem możliwe, że zobaczyłam plakat, który mnie zainteresował. Od tego czasu idę tam za każdym razem, kiedy jestem w Berlinie. Właściwie to nie wiem, czy to miejsce ma jakiś szczególny profil, ale wiem, że zawsze podobają mi się ich wystawy. Jest fotografia, sztuka poruszająca istotne problemy. Jeśli macie więcej ochotę na sztukę współczesną, to zachęcam, żeby się tam wybrać. Wiem, że kilkoro moich znajomych też to miejsce bardzo lubi, a byliśmy tam, nie polecając go sobie nawzajem.

www: https://co-berlin.org/en
adres: Hardenbergstraße 22–24
cena biletu: 10 euro / 6 euro
czynne: pn–nd 11.00–20.00

Leave a comment

%d bloggers like this: