Już w najbliższy weekend, 2 i 3 grudnia, w Krakowie kolejna uczta wszystkich góromaniaków. W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się już 21. edycja jednego z najważniejszych polskich wydarzeń poświęconych górom. Krakowski Festiwal Górski zaprasza!

Kiedy, gdzie i za ile

21. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się 2-3 grudnia br.
Podobnie jak w ostatnich kilku latach zagości w Centrum Kongresowym ICE Kraków, znajdującym się przy ul. Marii Konopnickiej 17. Towarzyszyć mu będzie wieczorna impreza na Bronxie.

Do wyboru macie trzy rodzaje karnetów. Możecie przyjść na festiwal w Krakowie, skorzystać jedynie z platformy filmowej albo – najlepiej – połączyć obie te rzeczy. Większość filmów będzie dostępna do końca grudnia. Po szczegóły na temat karnetów zajrzyjcie tutaj.

  • Karnet Full (129 zł, cena promocyjna do 25 listopada) – wstęp na wydarzenie + dostęp do platformy VOD,
  • Karnet Trad (80 zł, cena promocyjna do 25 listopada) – wstęp na wydarzenie,
  • Karnet VOD (69 zł, cena promocyjna do 3 grudnia) – dostęp do platformy VOD.

Czego można się spodziewać

Będą filmy konkursowe, prelekcje, szkolenia. Podczas głównego panelu dyskusyjnego goście spróbują odpowiedzieć na pytanie: czym jest prawdziwy himalaizm. Do tego kiermasz, wspomniana już impreza na Bronxie, spotkania z literaturą, nagrody i wyróżnienia.

Pełny program festiwalu znajdziecie tutaj.

Goście festiwalu

Lista gości – jak co roku – zapowiada się imponująco. W Krakowie zjawią się specjaliści od różnych dziedzin wspinania. Będzie różnorodnie: od wspinaczki skalnej, po ośmiotysięczne szczyty. Posłuchacie opowieści wybitnych postaci, wśród nich pojawią się: Chris Sharma, Edu Marin, Seb Berthe, Klaas Willems, Bartek Ziemski, Oswald Rodrigo Pereira, Wadim Jabłoński, Marcin Kimel, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy, Marcin Tomaszewski, Paweł Hałdaś, Jasiek Gurba, Mariusz Hatala, Dorota Rasińska-Samoćko, Józek Soszyński, a nawet przedstawiciel pokolenia Ski Bums – John Hunt. Będzie także okazja, by powspominać Kacpra Tekielego, którego po raz pierwszy zabraknie na KFG.

Główne wydarzenia

Ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny na temat aktualnej sytuacji i przyszłości himalaizmu. Jakie przejścia zasługują na uznanie? Gdzie leży granica pomiędzy wspinaniem a komercją? Czy w górach wysokich jest jeszcze miejsce na poświęcenie i partnerstwo? Jaki sens mają rekordy?

Jak zawsze ważnym wątkiem będą warsztaty. Nowoczesna przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków stwarza idealne warunki do prowadzenia szkoleń wspinaczkowych i z zakresu bezpieczeństwa w górach. Szkolenia poprowadzą najlepsi z najlepszych – doświadczeni instruktorzy i ratownicy górscy oraz trenerzy wspinaczkowi.

Na sobotni wieczór zarezerwujcie czas na imprezę u gospodarza zawodów towarzyszących KFG, czyli na boulderowni Bronx. Z kolei na kiermaszu będziecie mogli zapoznać się z nowościami, no i przede wszystkim – zaopatrzyć się w prezenty na Mikołaja i Święta.

Konkurs filmowy

Krakowski Festiwal Górski słynie z ciekawej, a często również nieoczywistej i zaskakującej selekcji filmów. W pierwszy weekend grudnia zobaczycie aż 33 filmy w ramach Konkursu Międzynarodowego i 8 w ramach Konkursu Polskiego – w tym wiele premier.

Odkąd festiwal zagościł w Centrum Kongresowym ICE Kraków pokazy filmowe odbywają się w kilku salach. Wszystkie filmy posiadają profesjonalne tłumaczenie (napisy). Organizatorzy zadbali, by najważniejsze projekcje dopełniały wprowadzenia przygotowane przez bohaterów lub reżyserów filmów, a w niektórych przypadkach również rozmowy na scenie.

A oto kilka wybranych pozycji, które będziecie mogli obejrzeć na festiwalu i platformie VOD:

Wspinanie skalne

DNA – Seb Bouin systematycznie pnie się po skali najwyższych trudności, a kulminacją tej „podróży” jest próba wytyczenia nowej, niezwykle długiej i futurystycznej drogi biegnącej przez przewieszoną grotę w wąwozie Verdon we Francji.

RESISTANCE CLIMBING – film pokazuje siłę wspinania, które stanowi fundament do pozytywnych zmian. Jego twórcy wprowadzają nas w świat palestyńskiej społeczności młodych ludzi, żyjących pod izraelską okupacją. Jesteśmy świadkami budowania relacji, pokonywania sportowych wyzwań i co najważniejsze, budowania poczucia własnej wartości. To prawdziwa historia, która pozwala trochę lepiej zrozumieć pełne napięć życie na Zachodnim Brzegu. Historia, do której życie dopisało dramatyczne postscriptum.

Alpinizm i wielkie ściany

CAPTAINS ON EL CAP – Seb Berthe marzy o wspinaczce na Dawn Wall, najtrudniejszej drodze na świecie. Aby dostać się do podnóża El Capitan w USA, nie ma jednak zamiaru korzystać z samolotu! Szybko powstaje zespół składający się z 6 wspinaczy, 2 żeglarzy i psa, który chce podjąć wyzwanie i zrealizować marzenie: dotrzeć do Ameryki na żaglówce i wspiąć się na legendarną ścianę Yosemite’ów!

Himalaje i Karakorum

BURNING THE FLAME – mistrzowie wspinaczki big wall Babsi i Jacopo podejmują swoje największe jak dotąd wyzwanie: klasyczne przejście Eternal Flame, nieosiągalnej, prawie kilometrowej drogi na legendarnej Nameless Tower w pakistańskim paśmie Karakorum.

SILENT ESCAPE – Bartek Ziemski jest utalentowanym wspinaczem i narciarzem wysokogórskim. W ramach najnowszego projektu, bohater stawia sobie za cel wejście bez użycia dodatkowego tlenu na dwa ośmiotysięczniki i zjazd narciarski z obu wierzchołków.

Narty / snowboard

CHRONOCEPTION – wyprawa narciarska w odległe i odludne rejony Kirgistanu. Przygoda, radość, bezkres gór. A do tego te zjazdy!

Przygoda

8600 FT – historia rowerowa, ale opierająca się na sportowym lingua franca: pasja, trening, determinacja, umiejętności. „Rotpunktowy” przejazd MTB – wspinacze zrozumieją ten wyjątkowy wyczyn, a dla miłośników rowerów to wielka gratka.

Pełną listę filmów wyświetlanych w ramach 21. Krakowskiego Festiwalu Górskiego znajdziecie tutaj:

Międzynarodowy Konkurs Filmowy (https://kfg.pl/21-kfg/filmy/miedzynarodowy-konkurs-filmowy-2023/)
Polski Konkurs Filmowy (https://kfg.pl/21-kfg/filmy/polski-konkurs-filmowy-2023/)

Leave a comment

%d bloggers like this: