20. Krakowski Festiwal Filmowy już za chwilę

Krakowski Festiwal Górski to jedno z wydarzeń, które przyciąga fanów gór, wspinaczki i sportów zimowych z całego kraju. Nic dziwnego – od 20 lat jednoczy bowiem środowisko górskie bardziej niż jakiekolwiek forum, grupa czy serwis wspinaczkowy. 10–11.12 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się już 20. Krakowski Festiwal Górski. Zapraszam wspólnie z organizatorami!

20. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w formule tradycyjnej w dniach 10-11 grudnia. Dodatkowo po festiwalu w dniach 12.12 do 15.01.2023 będzie działała festiwalowa platforma online – playkrakow.com. Istnieje kilka rodzajów karnetów, a do 30 listopada obowiązują promocyjne ceny. Więcej informacji na ten temat na stronie kfg.pl.

Okrągła rocznica zobowiązuje. Czy jednak organizatorom KFG uda się przeskoczyć poprzeczkę podnoszoną systematycznie przez 20 lat? Od początku istnienia festiwalu za stronę merytoryczną i pieczołowitą selekcję festiwalowych wydarzeń odpowiada największy w Polsce serwis wspinaczkowy wspinanie.pl. Jednak taka gwarancja to jeszcze za mało, więc rzućmy okiem na tegoroczną listę gości.

Krakowski Festiwal Górski – goście

Hans Kammerlander – zdobył 13 ośmiotysięczników bez wspomagania dodatkowym tlenem. Jako pierwszy zjechał na nartach z Nanga Parbat. Później podobny wyczyn powtórzył na Evereście, z tym że ze względu na warunki nie udało mu się wykonać pełnego zjazdu bez odpinania nart. Wszedł na najwyższą górę świata w rekordowym czasie, a to tylko kilka z długiej listy jego osiągnięć.

Stefan Glowacz – jeden z najsłynniejszych wspinaczy skalnych złotej ery rozkwitu tego sportu. Świetny wspinacz skalny (zdobył trzykrotnie tytuł Rock Master, pokonał on sightem jako pierwszy trudność 8b i wiele innych ekstremalnych dróg na całym świecie), z czasem zainteresował się drogami wielowyciągowymi (pierwsze przejście drogi Nowe Szaty Cesarza 8b+, a także jako pierwszy zdobył tzw. koronę alpejską) i wyprawami.

Mélissa Le Nevé – w 2017 roku pokonała Mécanique élémentaire 8B+ w Fontainebleau, a jak wiadomo w Bleau o cyfrę łatwo nie jest. W 2020 roku, po wielu latach starań, poprowadziła słynną drogę Wolfganga Güllicha, Action Directe11 (9a). Wcześniej przeszła również inną drogę Niemca, pierwsze 8c na świecie – Wallstreet.

Poza tym: Michaił Fomini Nikita Bałabanow z Ukrainy, mieszkający w Kanadzie Peter Peru Chrzanowski, Polacy: Karolina Ośka i Michał Czech, Małgorzata Jurewicz, Bartek Ziemski, Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk, Piotr Sułowski, Damian Bielecki i Marcin Tomaszewski, Wadim Jabłoński, Filip Babicz, Maciej Kimel, Oswald Rodrigo Pereira, zespół Beskid Expeditions – Piotr Krzyżowski i Mariusz Hatala.

Filmy, warsztaty, kiermasz

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się dwa konkursy filmowe, polski i międzynarodowy. Na dużym ekranie i z polskimi napisami zobaczymy ponad 40 filmów. Repertuar znajdziecie tutaj:

Lista filmów dostępnych na platformie playkrakow.com zostanie ogłoszona wkrótce, natomiast wiadomo, że na pewno będzie można zobaczyć:

ALPINE TRILOGY (DOGGYSTYLE) – Nicolas Favresse i Sébastien Berthe przejechali rowerami Europę, aby zmierzyć się z trylogią alpejską. Towarzyszył im operator i ich czworonożni przyjaciele.

SLEGÀTO – po dwóch latach przygotowań fizycznych i mentalnych Alfredo Webber (52 lata) przechodzi w stylu free solo drogę „Panem et Circenses” 8c (8b+). Jak sam mówi o przejściu – to „cztery minuty czystej magii”. Alfredo będzie w Krakowie podczas pokazu filmu!

ADAM ONDRA: PUSHING THE LIMITS – najlepszy wspinacz świata opowiada o swojej drodze, która doprowadziła go do granic współczesnego sportu… i o krok dalej.

EPHERMAL – znany filmowiec Alastair Lee przedstawia szkocką scenę wspinaczki zimowej.

DHAULAGIRI IS MY EVEREST – Zoltán Demján południowo-zachodnim filarem Dhaulagiri podczas pierwszego wejścia w stylu alpejskim.

EVEREST: BY THOSE WHO WERE THERE – historia początków podbojów najwyższej góry świata.

FREE RIDER – Sam Anthamatten i Victor De Le Rue eksplorują najdzikszy zakątek Alaski, w poszukiwaniu ekstremalnych zjazdów.

BALKAN EXPRESS– Podróż na rowerze i nartach przez najdziksze góry Europy. Max Kroneck i Jochen Mesle jadą pociągiem z Monachium do Salonik i wyruszają w drogę powrotną na rowerach i nartach. Po drodze eksplorują góry Bałkanów.

Jak co roku ważnym elementem KFG będą również warsztaty: wspinaczkowe, alpinistyczne, lawinowe, skitourowe oraz te z autoratownictwa i pierwszej pomocy. Poprowadzą je ratownicy górscy i wykwalifikowani instruktorzy.

Miłym uzupełnieniem festiwalowego weekendu jest też kiermasz, który od chwili przeniesienia KFG do przestronnych wnętrz ICE Kraków ma coraz więcej do zaoferowania – to świetna okazja do przedświątecznych zakupów prezentów dla wspinaczy i górskich pasjonatów.

Po więcej informacji zapraszam na:

Leave a comment

%d bloggers like this: