Rzadko wiem, co będę robić za miesiąc, ale tym razem wyjątkowo wiem i nie mogę się doczekać! 4–5 grudnia (trzymam kciuki, żeby koronawirus nie popsuł planów) stacjonarnie odbędzie się Krakowski Festiwal Górski, to już 19. spotkanie z tym wydarzeniem. Do tego przez cały grudzień działać będzie platforma online z bazą najlepszym filmów górskich minionego roku. Link do strony Festiwalu znajdziecie tutaj.

Czym jest Krakowski Festiwal Górski

Krakowski Festiwal Górski to jeden z najstarszych i najbardziej znanych festiwali tego typu w Polsce, podsumowanie ostatnich 12 miesięcy górskich dokonań i najciekawszych wydarzeń. Idealna propozycja dla osób interesujących się wspinaniem, górami, skialpinizmem i freeride’em, podróżami, eksploracją i ogólnie kulturą okołogórską. Przez te dwa dni na uczestników czeka masa filmów, prelekcji i warsztatów.

W tym roku na KFG powróci również kiermasz sprzętu!

Kiedy i gdzie

Kiedy? Główna, i w tym roku na szczęście znowu stacjonarna, część Festiwalu odbędzie się 4–5 grudnia. Dodatkowo przez cały grudzień najlepsze filmy dostępne będą na platformie online, która pozwoliła na organizację Festiwalu w zeszłym roku w formie zdalnej, i świetnie się sprawdziła.

Gdzie? Centrum Kongresowe ICE Kraków, przy Rondzie Grunwaldzkim, u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Monte Cassino oraz dodatkowo platforma playkrakow.com.

Program i karnety

W tym roku są dwa rodzaje biletów: hybrydowy, uprawniający do wejścia na festiwal i dający dostęp do platformy z filmami, oraz karnet VOD dla tych, którzy chcą zdalnie skorzystać jedynie z oferty filmowej. Informacje oraz potrzebne linki znajdziecie tutaj.

Pojawił się też już szczegółowy program na oba dni, chyba czeka mnie wiele trudnych decyzji. Warto też zaglądać na fanpage Festiwalu. Poza tym jak zapewniają organizatorzy:

W programie 19. KFG nie zabraknie Międzynarodowego Konkursu Filmowego, pojawi się wiele rozmów i dyskusji literackich, swoje prelekcje będą mieli wybitni alpiniści – również ci z zagranicy. Przyznamy nagrody za największe wyczyny wspinaczkowe w minionym roku i nie tylko. Nie zabraknie również ważnego dla nas elementu szkoleniowego – pracujemy nad ciekawym zestawem warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w górach.

Filmy

Do festiwalowego konkursu zakwalifikowało się 46 filmów – pełną listę znajdziecie tutaj. Zapowiada się naprawdę ciekawy maraton filmowy, ale tym bardziej cieszy platforma online. Trudno byłoby obejrzeć wszystko, co nas interesuje, nie mówiąc o pójściu na wykłady i warsztaty.

Ja najbardziej czekam na niedzielny pokaz specjalny filmu „Alpinista”, ale co powiecie na takie zapowiedzi?

E11. Lexicon

50-letni Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – Lexicon (E11) na ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Malutkie chwyty i kiepska asekuracja – to może być jedno z najważniejszych przejść tradowych w historii. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a (który już zdążył powtórzyć drogę). Zobaczymy tu też jeden z najdłuższych lotów podczas prowadzenia w historii. Mocne kino wspinaczkowe, jeden z filmów tegorocznego Brit Rock.

Swissway to Heaven

Tytuł filmu to nazwa ambitnego projektu doskonałego szwajcarskiego wspinacza Cédrica Lachata, który wymarzył sobie poprowadzenie trudnych, do tego rzadko chodzonych wielowyciągówek w Szwajcarii. I plan zrealizował. Dokument „Swissway to Heaven” to także spojrzenie na historię, etykę i ewolucję wspinania w Szwajcarii. O drogach pokonanych przez Lachata w ramach projektu przeczytacie tutaj.

Action Directe

Francuzka Melissa Le Nevé przez siedem lat walczy, by pokonać jedną z najsłynniejszych dróg na świecie, Action Directe. Jeden z filmów REEL Rock 15.

First Ascent / Last Ascent

Hazel Findlay i Maddy Cope wyruszają w dziką podróż do Mongolii w poszukiwaniu nowych dróg tradowych. Czy ambitny plan uda się zrealizować, czy może okaże się on nierealny? Jeden z filmów REEL Rock 15.

The Second Summit (Drugi szczyt)

Mick Fowler i Victor Saunders – weterani wracają do akcji! Dwóch Brytyjczyków, niegdyś świetnych alpinistów, wiąże się ponownie liną, by zdobyć dziewiczy himalajski wierzchołek. Trzydzieści lat przerwy, coraz więcej wiosen na karku i przebyte ciężkie choroby nie ułatwiają zadania.

Roots

Trzeci film kolektywu Faction to spojrzenie na młodą generację freeriderów i korzenie ich sportu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów puchu! Jazda na najwyższym poziomie, genialne ujęcia i montaż. Jeśli do tej pory nie marzyliście jeszcze o zimie, wkrótce się to zmieni.

The Sanctity of Space

Zachęceni urokiem starej, czarno-białej fotografii Renan Ozturk, Freddie Wilkinson i Zack Smith wyruszają na wielką przygodę. Chcą podążyć śladami legendarnego alpinisty, eksploratora i fotografa, Bradforda Washburna, który dokonał wielu pierwszych wejść w górach Alaski. To opowieść o Washburnie, trójce alpinistów ze swoją obsesją – trawersem groźnego masywu Mooses Tooth, oraz o tym, dlaczego eksplorację mamy we krwi.

Kjerag solo

Znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach Pete Whittaker obiera nowy kierunek – Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii, na którą wybiera się bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany formuły festiwalu (tylko impreza online) w przypadku pojawienia się rządowych ograniczeń COVID-owych dotyczących imprez masowych.

Leave a comment

%d bloggers like this: